Egy nyertes ügyünk tanulságai a gyakorlatból
Egy ajánlattevőt érvénytelenítettek azért, mert az ajánlatkérő szerint az árindokolás nem volt elég részletes, bizonytalan volt az összeszerelés helyszíne, és a csatolt árajánlatok sem feleltek meg formai szempontból. Az ügyfél a KözbeszGuruhoz fordult, mi pedig képviseltük a Közbeszerzési Döntőbizottság előtt – és a jogorvoslati eljárást teljes mértékben megnyertük.
Az eredmény: az érvénytelenítést hatályon kívül helyezték, az ajánlatot újraértékelték, és ügyfelünk végül megnyerte a közbeszerzési eljárást.
Mi volt az ajánlatkérő három kifogása?
A szállítási költség és tartalékkeret bemutatása
Az ajánlatkérő hiányolta a szállítási mód részletezését, a szállítási költség bontását, a tartalékkeret célját és az összeszerelő műhely pontos helyét.
A döntőbizottság azonban megállapította: ha az ajánlattevő logikus, dokumentumokkal alátámasztott árindokolást nyújt be, az nem válik érvénytelenné attól, hogy bizonyos teljesítési körülmények még nem véglegesek.
Az árajánlatok keltezése
Az ajánlatkérő kifogásolta, hogy egyes beszállítói ajánlatok az ajánlattételt követően keletkeztek.
A jogorvoslati eljárás feltárta: az ajánlatkérő erre vonatkozó előírást nem határozott meg, így ezt később érvénytelenségi okként sem kezelhette.
Az árajánlatok érvényességi ideje
A KDB kimondta: az ajánlattevő megfelelően bemutatta, hogyan támasztják alá az érvényességükben eltérő dokumentumok az ajánlati árát, és mivel a bírálati idő elhúzódása nem az ajánlattevő hibája, ezért ez sem vezethet érvénytelenséghez.
Hol tévedett az ajánlatkérő?
A döntő szerint az ajánlatkérő:
- utólagos elvárást kért számon,
- nem rögzített követelményekre hivatkozott,
- formai elemeket értékelt túl, tartalmi kérdések helyett.
A Kbt. gyakorlata alapján az árindokolás vizsgálata kizárólag az indokoláskérésben szereplő kérdésekre adott tartalmi válaszokra terjedhet ki.
Mit tanulhatnak ebből az ajánlattevők?
Csak az kérhető számon, ami az indokoláskérésben szerepel
Az utólagos, nem rögzített elvárások nem alapozhatják meg az érvénytelenítést.
A jó árindokolás legyen logikus és dokumentált
A tömör, átlátható szerkezet előny, nem szükséges túlmagyarázás.
Nem kell minden teljesítési körülményt előre rögzíteni
Egy ajánlat még nem a szerződéskötés szintű részletezést igényli.
A jogorvoslat valóban működik
A KözbeszGuru ebben az ügyben is bizonyította, hogy egy szakmailag megalapozott jogorvoslati kérelem sikeresen megvédheti az ajánlattevőt. Ügyfelünk a döntőbizottsági eljárás után megnyerte a közbeszerzést.
Az árindokolással kapcsolatos viták sokszor félreértelmezett vagy utólag beemelt követelményekből erednek. Ha szeretnéd elkerülni az ilyen helyzeteket, és időben felismerni a kockázatokat, érdemes szakértőt bevonni a folyamatba – a KözbeszGuru csapata ebben minden lépésben támogatást nyújt.